LÉLEK
Mit is nevezünk léleknek?
Ez a kérdés régóta foglalkoztatja az emberiséget. Vannak, akik egyszerűen az agy, a tudatos gondolkodás egyfajta személyiségre jellemző megnyilvánulásának tartják.
Vannak, akik valláshoz, hitrendszerhez kötik és a fizikai testtől független valónak tartják. Vannak, akik valamilyen energiának vélik, ami mindennek az alapvető mozgatója. Feltételezhető, hogy még jó darabig nem kapunk választ arra, hogy mi is a lélek.
Vagy mégis?
A kérdés, mit is nevezünk válasznak: talán azt, amit mások mondanak nekünk, talán azt, amit fizikai életünkben a jelenleg ismert és preferált tudományok által: elfogadott, jóváhagyott, hitelesített? Talán azt, amiben mi magunk megtaláljuk mindazt, amiből erőt meríthetünk?
Lélek: bármit is gondolunk róla, azt hiszem, abban mindenki egyetért, hogy valamilyen megfoghatatlan létező, fizikai testünk érzékszerveivel (látás, hallás, ízlelés, szaglás, tapintás, egyensúly) nem észlelhető létező.
Valami, ami hatással van ránk, amiről azt érezzük, folyamatosan hatást gyakorol ránk. Egy belső irányító. Sokszor észleljük magunkon, hogy a lelki állapotunk befolyásolja gondolatainkat, érzéseinket, cselekedeteinket. Érezzük, hogy a lelki állapotunk meghatározó. Azt is megfigyeltük már, hogy külső körülmények, hatások milyen erősen tudják megváltoztatni pillanatnyi vagy akár hosszabb ideig tartó lelki állapotunkat.
És ettől fogva a lelkiállapotunk irányítása alá vonja gondolatainkat, érzéseinket, tetteinket. Így látjuk, hogy ez egy körfolyamat, ami oda-vissza hat. Tudnunk kell, bármiben is hiszünk, bármit is gondolunk a lélekről, az folyamatosan jelen van és szüntelenül dolgozik bennünk.
Rajtunk múlik, hogy értünk vagy ellenünk. Ez a folyamat fogja meghatározni, mit érünk el az életben, annak bármely területén. Legyen az egészség, betegség, anyagi siker vagy kudarc, boldogság vagy boldogtalanság, siker vagy sikertelenség.
LÉLEK-IDEGRENDSZER-TEST KAPCSOLATA
A lélek a legfelső irányító, mindenekfelett áll és mindenre képes. Mindent tud, mindent érzékel és képes mindent irányítani. Fizikai valóval megfoghatatlan. Az idegrendszer a fizikai test szabályzója, mely receptorai révén érzékel, és irányít.
Tulajdonképpen a világ általunk ismert legbonyolultabb számítógép rendszere, mely adatokat gyűjt, feldolgoz, tárol, s ezek függvényében válaszokat gyárt. Leegyszerűsítve, működteti a fizikai testet elektromos impulzusok alapján.
Természetesen a test irányítása és szabályozása egy sokkal összetettebb és bonyolultabb folyamat, hiszen az endokrin, azaz a hormonális szabályzás is elengedhetetlen része a folyamatnak, mely az elektromos szabályozással párhuzamosan kémiai reakciók útján kapcsolódik a test teljes irányításához. Fizikai valóban megfogható. A test nem más, mint megközelítőleg százezer-milliárd sejt.
Tökéletesen összehangolt, szervezett biológiai egység, mely alkalmas a fizikai valóban a külső környezet feltételeihez alkalmazkodva működni, azaz élni. Természetesen mind az idegrendszer, mind a test sokkal összetettebb témakör, melyet majd az emberi test címszó alatt terjedelmesebben feltárok. Itt és most ezek kapcsolatára térek ki. Vegyünk egy egyszerű példát: egy személyi számítógépet. A számítógép, amikor elkészül és kikerül egy üzlet polcára, tulajdonképpen már sok-sok feladat elvégzésére, megoldására alkalmas eszköz.
De önmagában a polcon, áram nélkül, felhasználó nélkül csak egy élettelen, feladatok megoldására, működésre alkalmatlan eszköz. Ha csatlakoztatjuk az elektromos hálózatra, akkor már egy működő, aktív eszköz, de egy felhasználó nélkül továbbra sem old meg, hajt végre feladatokat.
Amennyiben egy felhasználót odaültetünk a számítógép elé, onnantól kezdve már működő, feladatmegoldóképes és a benne tárolt teljesítményeket használni tudó eszközzé válik. Ami számol, ír, szerkeszt, stb..., kombinált feladatokat hajt végre annak függvényében, hogy a felhasználó mit szeretne végrehajtani. A példát átvezetve, a számítógép maga a test, az elektromos hálózat az idegrendszer, a felhasználó nem más, mint a lélek.
Lelki irányítás nélkül a test ugyan működik az idegrendszer kombinatív, érzékelő és válaszadó működése alapján, de valójában tartalmatlan és vegetatív a léte. Figyeljük meg magunkon, életünkben a fizikai és lelki folyamatok kapcsolatát. Észrevesszük, hogy a pozitív gondolkodás, azaz pozitív lelki állapot mindig kreatív, energikus, vidám, életigenlő helyzeteket teremt. Ilyenkor egészségesnek, energikusnak, életerősnek érezzük magunkat. Ez az állapot hatással van az idegrendszerünkre és ezen keresztül az egész fizikai testünkre.
Regenerációs folyamataink felgyorsulnak, sejt anyagcseréink optimalizálódnak. Ezek biológiai és kémiai feltételei az egészséges testnek. Amikor negatív gondolkodásunk veszi át az irányítást, kétségbeesettnek, letörtnek, fáradtnak, kimerültnek, tehetetlennek, gyengének, esélytelennek érezzük magunkat. Regenerációs folyamataink lelassulnak, sejtanyagcseréink elhangolódnak. Ezek biológiai és kémiai feltételei a betegségek, deformációk kialakulásának. A pozitív gondolkodás olyan, mint a profi számítógép programozó, aki minden problémát megoldandó helyzetnek tekint és megvan a tudása ahhoz, hogy megoldja.
Amennyiben a tudása kevésnek bizonyulna a probléma megoldásához, abban az esetben utánajár, információt gyűjt, tanul s végül megoldja a feladatot. Ezen programozó keze munkája által, a rendszer megbízhatóan, stabilan működik. A negatív gondolkodás olyan, mint egy számítógép programozó, aki csak a problémát látja, nincs meg a megfelelő tudása a megoldáshoz és nem fektet energiát a fejlődésbe annak érdekében, hogy a feladatot tökéletesen megoldja. Valamit ugyan csinál, programozgat, de mindig leáll, lefagy, hibázik a rendszer, amit létrehozott.
Az emberi élet és egészség alapja három alapvető és nélkülözhetetlen feltételen alapszik: - a legfontosabb: A LÉLEK, mely mindenekfelett áll - ezt követi párhuzamosan egymás mellett: A TEST(táplákozás, mozgás, pihenés) ÉS A TUDAT, sorrend nélkül.
Ezen három feltétel közül valamelyik nem működik megfelelően, vagy nincs összhangban a többivel, akkor felborul az egyensúly és a fizikai test megbetegszik. A mozgásra és táplálkozásra részletesen kitérek majd a főoldalon található címszavak alatt. Mi is valójában a lélek? Nem más, mint a szeretet, a szeretet önmagunk és mások felé. Az önzetlen szeretet, mely nem kér viszonzást, nem azért él, hogy éltessék.
Amely akkor is él és működik, ha máshonnan nem jön szeretet. Amely legyőz minden haragot, irigységet, sérelmet, fájdalmat, önzőséget, hatalmat, minden negatív érzést, mindent mi önmagunk vagy mások ellen támad. Most láthatjuk mily nehéz a lélek feladata, szinte lehetetlennek tűnik, hogy áttörje, lerombolja az EGO, a tudatos én bástyáit és felszabadítsa a tökéletes szeretetet, mely örök és visszavonhatatlan.
Ki az, ki minden negatív érzést távol tud tartani önmagától és mástól? Keressük meg magunkban a választ. Mindjárt megértjük, miért van oly sok beteg ember a világon, mindjárt megértjük, miért népbetegség egy egyszerű nátha, megértjük, miért növekszik a maradandó változásokat okozó, halált okozó betegségek száma, elterjedése. Meg kell értenünk, hogy minden negatív érzés: harag, indulat, sértettség, irigység, stb... energiánkba kerül. A negatív érzéseket az emberek többsége hosszú ideig fenntartja, dédelgeti, hurcolja magával.
Bármennyire is furcsa, ehhez is energia kell,- semmi sem történik a fizikai valóban energia befektetése nélkül- mely energiát az idegrendszerünk az anatómiailag megfelelő működéstől veszi el. Egy példa: kőműves mester az építkezésen ellátja az ő mindennapi feladatait. Falat rak, vakol stb... Aztán egyik nap jön az építésvezető és újabb feladatot ad a kőművesnek a mindennapi feladatai mellé, méghozzá azt, hogy segítsen be az ácsok munkájába. Pár nappal később újra új feladatot ad a kőművesnek a már kibővített feladatai mellé, segítsen a villanyszerelőknek. Pár nap elteltével megint újabb feladatot ad a kőművesnek, segítsen be a kertészeknek.
Mi történik?
A kőműves immáron az ő eredeti és minőségi munkája mellett három más munkafeladatot is kénytelen elvégezni. Mi lesz az eredménye? A feladatok sokasága és túlterheltsége miatt már nem fogja tudni minőségileg elvégezni az eredeti feladatait, ami nem más, mint a kőműves munka, mert időt és energiát kell fordítania más feladatok elvégzésére, melyek nem az ő munkaköre és specialitása. Ennek következtében minden munkafolyamat sérül, természetesen az eredeti kőműves munka is. Most már könnyebb megérteni hogyan is veszi el az energiáinkat az a sok-sok negatív érzés és gondolat. Hogyan gyengíti szervezetünk anatómiai folyamatait.
Ahonnan a szervezet energiát von el, ott az adott terület működési folyamatai gyengülnek. Ha gyengül a működés, előbb-utóbb működési zavar alakul ki, ami nem más, mint a fizikai test betegsége. Tudnunk kell, a lélek a testen keresztül kommunikál tudatos énünkkel. A fizikai fájdalmak, betegségek mind jelzések, melyek felhívják figyelmünket arra, hogy a lélek-táplálkozás-mozgás között felborult az egyensúly. Így a fizikai test megbetegszik.
Egy modern gépjármű fedélzeti számítógépe is a gépjárműbe beépített jelzőberendezéseken keresztül kommunikál a vezetővel, hogy hiba van a rendszerben. Amennyiben a vezető figyelmen kívül hagyja ezen jelzéseket, és nem gondoskodik a hiba elhárításáról, megoldásáról, abban az esetben a jármű akár teljesen üzemképtelenné válhat.
Az emberi test hibái sokszor teljesen helyrehozhatóak, de sajnos sokszor már késő és visszafordíthatatlan.
Tegyük fel magunknak a kérdést:
MIÉRT VAN AZ , HOGY AKI MÉG MEGTEHETI, HOGY VÁLTOZTASSON, AZ NEM VÁLTOZTAT, AKI MEG MÁR NEM TEHETI MEG HOGY VÁLTOZTASSON, AZ MÉGIS MINDENT MEGTENNE , ODAADNA AZ EGÉSZSÉGÉÉRT?
Hogy tudunk kapcsolatba lépni a lelkünkkel? Meg kell tanulnunk fizikai érzékszerveinket elnyomni, kikapcsolni, s egy fantasztikus világ nyílik meg nekünk, ahonnan erőt, tudást, szeretetet meríthetünk. Nagyon nehéz folyamat, hisz mind a hat érzékszervünket kell irányításunk alá vonni, pedig jelenleg ők irányítanak minket: szaglás, látás, hallás, ízlelés, tapintás, egyensúly.
Amit ezen érzékszerveinkkel érzékelünk, azt befogadjuk, elhisszük, s valósnak tudjuk. Ezek alapján élünk, s tájékozódunk. Ami ezeken túl létezik, azokban kételkedünk, elutasítjuk, elvetjük.
Pedig tudnunk kell, hogy fizikai érzékszerveink nagyon szűk tartományban működnek. Gondoljunk csak az ultrahangra vagy fényre, az infra tartományra, az elektromágneses hullámokra, vagy a szaglásunk érzékenységére,(ember kontra kutya vagy méh), és még sok-sok fizikai, kémiai valóra, melyet mi képtelenek vagyunk észlelni, pedig már a tudományok segítségével feltártuk létezésüket, sőt felhasználjuk, előállítjuk, stb... őket.
A lélek felszabadítására, irányításának hangsúlyozására sok technika létezik. Ha megtanuljuk, hogy lelkünk- testünk egyensúlyba hozzuk, akkor fájdalom és betegségmentes életet építhetünk fel.
A lélek minden s minden a lélek.
Legyen a hitetek szerint. Képzeljük el mit is jelent ez? Amire vágyunk, amit érzünk, amit teszünk, és amit megélünk nem mindig ugyanaz. Legyen a hitünk szerint: higgyünk a jóban, a szépben, a szeretetben! Higgyünk önmagunkban és másokban! Legyen ez a hitünk, ne pedig a kétely, a harag, az indulat, a rossz, a reménytelenség, az irigység, a gyűlölködés...