MANUÁLTERÁPIA

Manuálterápiának nevezünk minden olyan eljárást, mely manuális végrehajtást igényel, pontosabban a kezelést végző személy a szó szoros értelemben a kezével, esetleges segédeszközök igénybevételével hajtja végre a kezelést. Így azt mondhatjuk : a manuálterápia kézzel végzett gyógyító beavatkozások rendszere.

A manuálterápia az ősidőkre nyúlik vissza, hiszen az ember mindig megpróbált megoldásokat találni szervi problémáira, betegségeire. Mivel a különböző, úgynevezett modern diagnosztikai és terápiás eszközök csak néhány évtizede állnak rendelkezésünkre, így tapasztalati úton egészen speciális tárháza alakult ki a manuális kezeléseknek. A kezeléseknek magukban kell foglalniuk a diagnosztikát is, mely anamnézisen, mozgás és koordináció vizsgálaton, valamint a megfelelő pontok ingerlésén keresztül a belső szervek állapotfelmérésén alapul. Jelen korszakunkban a modern diagnosztikai eredményeket feltétlenül felhasználva és figyelembe véve kell a kezeléseket felépíteni.

Alapjai nem mások, mint az emberi test és az őt körülvevő környezete, maga a természet. Ezek a források álltak rendelkezésre a régmúlt embereinek. Mivel az ember nem érzi jól magát, ha valamilyen problémája, illetve betegsége van, így megoldások után kezdett kutatni. A megoldásokat csak önmagában és az őt körülvevő környezetében kereshette.

Így történhetett meg, hogy eltérő környezeti segédanyagok felhasználása mellett, földrajzilag igen eltérő területeken, hasonló technikák alakultak ki . Ez azt jelenti, hogy a természetben fellelhető növények a területet meghatározó földrajzi paraméterektől függően alakultak ki, de mindenhol fellelhetőek azok a növények, melyek megoldást nyújthatnak különböző problémákra.

A manuálterápiának alapvető lényege, hogy ismerjük az emberi testet, mind működésében, mind felépítésében. Ismernünk kell az összefüggéseket a test és az őt körülvevő környezete között. Így igen fontos megvizsgálni a személy táplálkozását, mozgását, pihenési pozícióját, tudati felépítését és reagálását.

A manuálterápiának mindezeket figyelembe véve kell felépülnie.

Mit is jelent a manuálterápia?

Olyan kezelések összessége, mely kiterjed a mozgás-szervrendszerek teljes területére és a test különböző területein keresztül a belső szervrendszereket is kezelni tudja.

A repertoárba tartoznak: testmasszázs, közismert néven a csontkovácsolás, mely valójában ízületi kimozgatást jelent, akupresszúra, akupunktúra, és még sok elterjedt módszer,melyekhez segédeszközöket lehet használni. Tulajdonképpen kimeríthetetlen az alkalmazható módszerek tárháza, mégis elengedhetetlen, hogy rendszerbe legyenek foglalva.

A manuálterápiának a lényege, hogy a testet összhangba hozza az anatómiai és biológiai és élettani folyamatokkal, mégpedig úgy, hogy a legfelső irányítót, a lelket mindig szem előtt tartsa, hiszen a lélek minden jónak és rossznak a forrása.